انواع اعداد اعشاری ( ممیز شناور )

 

برای ذخیره سازی اعداد اعشاری در بانک اطلاعاتی می توانیم از سه نوع متغیر استفاده کنیم:

 1. Float
 2. double
 3. decimal

جدول زیر دقت و رنج حدودی برای انواع اعشاری را نشان می دهد

نوع

رنج تقریبی

دقت

float

±1.5 x 10−45 to ±3.4 x 1038

~6-9  رقم

double

±5.0 × 10−324 to ±1.7 × 10308

~15-17  رقم

decimal

±1.0 x 10-28 to ±7.9228 x 1028

 

28-29  رقم

 

تفاوت بین انواع اعشاری:

-انواع decimal دقت بیشتر و رنج کوتاه تری نسبت به انواع float و double دارند

-انواع float و double به صورت دودویی ذخیره می شوند و نوع decimal به صورت دهدهی

-بهتر است برای محاسبات مواردی که ساخته ذهن انسان هستند، مانند محاسبات مالی ازنوع decimal استفاده کنیم که دقت بالاتری دارند. اما برای نظریات علمی که به طور حدودی محاسبه می شوند و نیاز به دقت بالایی ندارند می توانیم بسته به میزان حافظه ای که نیاز دارند از نوع float  یا double استفاده کنیم.

-نوع float 32 بیت ، نوع double 64 بیت و نوع decimal 128 بیت حافظه نیاز دارند.

10 اصل مدیریت زمان

مقدمه:

هر کدام از ماانسانها برای مدتی در این دنیای پرجنب و جوش زندگی خواهیم کرد و یکی از باارزش ترین سرمایه های ما در طول عمر خود زمان است. زمانی که گذر آن سرنوشت را رقم میزند. زمانی که نوع استفاده از آن گذشته حال وآینده ما را رقم زده و خواهد زد.پس چه خوب است که کمی بیشتر به آن اهمیت دهیم.

 

1.وقفه ها را بیابید و مدیریت کنید.

وقفه ها آن بخش از زمان ما را تشکیل میدهند که ما را از وظایف خود باز می دارند و گاهی بهترین سرمایه هایمان را تلف میکنند. اما در زندگی امروزه جهان و در کنار اهمیت داشتن کار و تلاش برای موفقیت و بقا نیاز به کنترل این وقفه ها بیشتر احساس میشود.چراکه ممکن است کاری برای فردی اولویت داشته باشد یا تحت فشار زمانی قرار داشته باشد اما این وقفه ها او را از هدف اصلی  خود دور سازد و برای او مشکل ایجاد کند.در این صورت باید این وقفه ها را مدیریت وکنترل کنیم.برای این کار در شرایط کمبود زمان موبایل خود را خاموش کنید.صفحه های اجتماعی را کنار بگذارید و بر روی هدف خود تمرکز کنید.

 

2.سخت راآسان کنید.

بسیاری از کارهای بزرگ ممکن است در ابتدا طولانی و سخت به نظر برسند.به طوری که بعد از مدتی آنها را کاری طاقت فرسا قلمداد میکنیم.برای پیشگیری و حل این مشکل کارها را تقسیم بندی کنید.کارهای بزرگ و وقت گیر را با تقسیم به کارهای کوچکتر و اولویت دهی به آنها تبدیل به کارهای کوچک و کوتاه کنید.تمرین کنید تا سخت را به آسان تبدیل کنید.

 

3.هدف گذاری کنید.

هدف نیروی محرکه هر فعالیت انسانی است .پس قبل از انجام هر کار هدف خود را مشخص کنید تا کار را در زمان مناسب و به شکل مناسب انجام دهید.مهم ترین چیز در هدف گذاری منطقی بودن آن است برای مثال اگر فردی تصمیم بگیرد به طور ناگهانی 12 ساعت در روز کار کند هدفی غیر منطقی انتخاب کرده است.توجه کنید که کارهای کوتاه اثر بخشی بیش تری نسبت به انجام کارهای طولانی و بی وقفه دارند.

 

4. برای خود تقویم تهیه کنید.

برای هر سال خود تقویمی تهیه کنید و کارهای هر روز را در صفحه همان روز بنویسید.برای این کار میتوانید آن را به دو بخش تقسیم کنید.بخش بزرگتر برای فعالیت های کاری و بخش کوچتر برای کارهای شخصی  قرار دهید و در طی روز برای انجام دادن هر کدام از کارها با نهایت تلاش اقدام کنید. در پایان روز فعالیت های خود را ارزیابی کنید و از موفقیت ها و شکست ها  درس بگیرید و مشکلات را اصلاح کنید.خوب است به یاد داشته باشید ورق خوردن هر صفحه این تقویم ورق خوردن یک برگ از زندگی شما است.پس از آن به بهترین وجه استفاده کنید.

 

5.سطح انرژی خود را حفظ کنید و  بالا ببرید.

حتما برای شما هم زمان هایی پیش آمده است که انرژی خود را برای ادامه کار از دست داده اید.در این حالت چه کرده اید؟ اگر با تلاش بیشتر به کار خود ادامه داده اید شما قهرمان زندگی خودتان هستید ولی حتی اگر برای یکبار دست از کار کشیده اید باید برای پیشگیری از اتفاق افتادن دوباره آن بکوشید.شما میتوانید با انجام چند کار ساده سطح انرژی خود را حفظ کنید.برای مثال نوشیدن آب در حین انجام کار و یا یک فنجان قهوه یا چای میتواند مفید باشد.بهتر است بعد از هر 45 دقیقه یا 1 ساعت کار کمی قدم بزنید و با تنفس عمیق اکسیژن بیشتری به بدن برسانید.

 

6.انگیزه خود را حفظ کنید.

انگیزه با هدف ارتباط دارد. اما خود هدف نیست.چه بسیار انسانهایی که هدف های بزرگ داشته اند ولی با از دست دادن انگیزه هدف ها را رها کرده اند.برای حفظ انگیزه خود میتوانید هدف های خود را مرور کنید.دست نوشته هاو قول های خود را دوباره بخوانید.جمله ها یا تصاویری که یادآور هدف اولیه هستند را به تکرار مرور کنید. تا بدانید برای چه می جنگید و چه میخواستید و میخواهید.

 

7.استراحت کنید.

 شاید بعضی مفهوم استراحت را با مدیریت زمان که استفاده بهینه از زمان است را در تضاد ببینند اما استراحت نه تنها مانع و تلف کننده زمان نیست بلکه اگر به درستی به کار گرفته شود میتواند باعث بهره وری بیشتر از زمان شود.برای مدیریت زمان مناسب باید زمانی را به خواب کافی و مناسب اختصاص داد تا به کمک آن به دیگر فعالیت ها با تمام قوا بپردازیم.پس خوب و به اندازه استراحت کنید.

 

8.به خود پاداش دهید.

بعد از انجام هر کار سخت و بزرگ که موفقیت به حساب می آید و نتیجه دارد به خود پاداش دهید.این پاداش با توجه به سلیقه و علاقه افراد متفاوت است مثلا می توانید با دوستان خود گفت و گو کنید یا وب گردی کنید و حتی آن صفحه های اجتماعی را که بسته بودید باز کنید.

 

9.انعطاف پذیر باشید.

بسیاری از کارها برنامه ها هدف ها و فعالیت ها ممکن است به نتیجه دلخواه نرسد یا انجام نشودند. در این مواقع باید آنها را به زمانهای دیگری موکول کنید.به کارهای مهم تر بپردازید.برای پیشگیری از مشکلات ناشی از اختلال ها و بی برنامگی ها میتوانید برخی از زمان های خود را در طی هفته آزاد بگذارید. تا در صورت لزوم برای حل و رفع کارهای باقیمانده و عقب افتاده  در این زمان ها اقدام کنید. روزهای آخر هفته برای قرار دادن این زمان های آزاد مناسب تر است.

 

10.تفاوت ها را درک کنید.

 شما باید بدانید لازم نیست از تمام وقت خود استفاده کنید . مدیریت زمان با انجام کارهای بی وقفه و یکنواختی انجام آنها تفاوت دارد.بدیهی است که شما نمیتوانید تمام زمان را به کار گیرید  چرا که در هر صورت زمان هایی از بین خواهد رفت بلکه باید از وقت خود به طور موثر استفاده کنید.همچنین باید درک کنید شما با هر فرد دیگر تفاوت دارید و باید با توجه به توانایی هایتان تصمیم بگیرید وبرنامه ریزی کنید  نه بر اساس زندگی یا برنامه دیگران.خوب است بدانید که تنها شما میتوانید خود را در بهره گیری از زمان یاری کنید.

رایانش ابری

شما هم اکنون در حال استفاده از رایانش ابری هستید

رایانش ابری (Cloud Computingیک روش ارائه سرویس های آنلاین نظیر ارسال و دریافت ایمیل ،مشاهده ویدئوها و تصاویر به صورت آنلاین، بایگانی اطلاعات و داده ها و صد ها کار دیگر که در سایه رایانش ابری صورت می گیرد.

رایانش ابری از دو کلمه رایانش و ابر تشکیل شده است که در واقع ابر به داده ها و اطلاعات ذخیره شده در دیتا سرورها تشبیه می شود. دلیل این تشبیه این می باشد که کاربران فضای مجازی و شبکه گسترده اینترنت ، بدون دیدن اطلاعات و داده های درون ابرها ، از مزایای آن ها بهره می برند.ابرها به صورت گسترده در فضای اینترنت پخش شده اند و به کامپیوتر ها و سرورهای شما اطلاعات وداده ارسال می کنند .شما از اطلاعات و نحوه ی ایجاد و ارسال اطلاعات و محل نگهداری اطلاعاتی که به آن ها نیاز دارید، مطلع نیستید اما فضای اینترنت این داده ها را به صورت ابر در اختیار کاربران قرار می دهد وکاربران از مزایای این ابر بهره می برند. مانند شبکه های توزیع آب و برق که در واقع کاربران از محل و نحوه ی تولید آن ها اطلاعی ندارند یا کمتر اطلاع دارند. در این راستا نیروگاه ها و شرکت های مربوطه آب و برق مورد نیاز مردم را از طریق شبکه های شهری به دست مردم می رسانند و مردم نیز برای رفع نیاز خود اقدام به استفاده از این امکانات می کنند. رایانش ابری نیز به همین صورت است. کاربران فضای اینترنت لازم نیست دانش و تخصص خاصی در نحوه ی تولید داده ها و نحوه ی ارسال آن ها داشته باشند. در واقع کاربر تنها با کانکت شدن به شبکه وسیع اینترنت می تواند از مزایای رایانش ابری بهره ببرد.

سیستم مدیریت محتوا یا cms چیست؟

Cms مخفف شده ی عبارت Content management systemکه به معنای سیستم مدیریت محتوا است درواقع نرم افزاری است که در دسترس ادمین یا مدیر سایت بوده تا بتواند تمام اطالاعات موجود در سایت شامل متون، تصاویر،کپشن ها و ... را مدیریت کند.در واقع cms توسط برنامه نویس طراحی می شود و تحت یک قالب منظم و حرفه ای به ادمین سایت واگذار می شود. ادمین با این نرم افزار می تواند به راحتی یک صفحه جدید برای سایت خود ایجاد، حذف یا ویرایش کند. سیستم های مدریت محتوا در واقع محیطی بسیار ساده و کاربردی به راحتی کارکردن با نرم افزار word می باشند که در واقع ادمین بدون نیاز به داشتن دانش فنی و تخصص در برنامه نویسی و Html می تواند عبارات و اطلاعات مورد نظر خود را در سایت وارد نماید. در واقع همین محیط نوشتاری ساده  و راحت cms  ها است که باعث محبوبیت آن ها شده است.

سیستم های مدیریت محتوا در قرن بیستم تحولی بزرگ درانتشار اطلاعات در فضای سایبری و ایجاد فضایی تعاملی میان کاربران و مدیران برقرار کردند.

تا پیش از این استفاده ی کاربران از سایت ها فقط محدود به مشاهده و خواندن اطلاعات موجود در سایت بود که حتی بروز رسانی این اطلاعات خیلی کند صورت می گرفت و مشمول هزینه ای به برنامه نویس می شد. با ورود سیستم های مدیریت محتوا به عرصه ی اینترنت طیف وسیع تری از کاربران و مدیران با هر سطح و معلوماتی وارد دنیای اینترنت و وب سایت ها شده اند که این باعث ایجاد  یک فضای تعاملی میان کاربران و مدیران سایت ها شده است.

 

موارد استفاده ی سیستم های مدیریت محتوا در وب سایت ها:

 • انتشار مطالب و مقالات به روز شده
 • ایجاد صفحات جدید در سایت
 • ایجاد لینک بین صفحات و دیگر سایت ها
 • تغییر،ویرایش و حذف هرگونه مطلب، عکس یا ویدئو در سایت
 • ایجاد انواع محتوا در کنار هم و به صورت ساختاریافته
 • امکان برقراری ارتباط با کاربران از طریق فرم های تماس و نظرسنجی و...
 • مدیریت(ایجاد، ویرایش و حذف) اطلاعات موجود در صفحات سایت
 • مشاهده سفارش ها و پیگیری آن ها-ایجاد فاکتور و چاپ آن
 • ایجاد سطح دسترسی به سایت برای افراد خاص
 • مشاهده آمار بازدید سایت