طراحی پورتال

 

پورتال چیست؟آیا پورتال ها همان صفحات وب هستند؟یک پورتال چه ویژگی هایی دارد؟کاربرد پرتال چیست؟

 احتمالا نام پورتال را شنیده باشید و به احتمال زیاد حداقل یک بار مسیرتان به پورتال ها خورده است. در این بخش اطلاعاتی را در رابطه با پورتال و انواع پورتال و کارایی آن در سایت هارا با هم مرور خواهیم کرد.

پورتال(web portal) در لغت به معنای درگاه یا مدخل ورودی است اما در اینترنت معانی دیگری دارد که در وب سایت ها صفحه وب واسطی است که اطلاعات و داده ها را در یک فرم واحد جمع آوری می کند و برای سازماندهی و مدیریت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع پورتال درگاهی است که کاربر می تواند از طریق آن نیاز های اینترنتی خود را برآورده سازد. این مشخص است که کاربران بسته به نوع سایت، نیاز های مختلفی دارند از این رو پورتال های مختلفی برای اهداف و با توجه به نیازکاربران بدون توجه به محل فیزیکی طراحی می شود.

 

 

به عنوان مثال صفحه ی ورود به سایت یک دانشگاه را در نظر بگیرید.معمولا از کاربر خواسته می شود تا گروه کاربری خود را وارد نماید. در سایت دانشگاه برای هر یک ازکاربران دانشجو، اساتید و پرسنل دانشگاه، دسترسی جداگانه ای ارائه می شود که در واقع سایت شامل پورتال دانشجویی، پورتال اساتید و پورتال پرسنل می باشد.

اگرچه پورتال ها در انواع و اندازه های مختلفی طراحی می شوند اما همه ی پورتال ها چند ویژگی مشترک دارند:

  • یک پورتال می تواند زمینه تعامل بین کاربر و ادمین را فراهم کند.
  • هر پورتال اطلاعات و داده ها را در یک فرم جمع آوری می کند.
  • هر پورتال در هر زمانی برروی سایت قابل دسترسی است.

هدف اصلی ایجاد پورتال ها امکان دسترسی آسان به اطلاعات است که یک کاربر برای انجام وظایف و نیاز خود به آن احتیاج دارد.

 

دسته بندی پورتال ها:

به طور کلی پورتال ها به دو دسته پورتال های افقی و پورتال های عمودی دسته بندی می شود.

 پورتال عمودی که vortal نیز نامیده می شود برروی سرویس های خاصی تمرکز داردو مخاطبان محدود و مشخصی دارد.  نظیر: دانشگاهی، صنعتی، فروشگاهی، بیمه های مختلف، موسسات، بازرگانی، سازمان ها و نهادها.

پورتال افقی بستری عمومی است که مخاطبان آن تمام کاربران اینترنت است. مانند google,yahoo, Excite

 

 

 

انواع پورتال:

  • پورتال شخصی
  • پورتال خبری
  • پورتال شرکتی
  • پورتال سازمانی
  • پورتال جستجو
  • پورتال بیمه

 

 

 

تفاوت طراحی سایت با طراحی پورتال:

پورتال ها در واقع درگاه ورود اطلاعات کاربران سایت می باشند و به خودی خود حاوی اطلاعات و داده نیستند و دسترسی های مختلف از یک بانک اطلاعاتی و فرم ها را در اختیار شما می گذارند. این درحالی است که وب سایت ها دارای اطلاعات ثابتی می باشند.

نکته ی دیگر درباره ی نحوه ورود اطلاعات است، اطلاعات یک پورتال توسط افراد مختلف با داده های مختلف وارد درگاه می شود و اطلاعات جمع آوری شده توسط دیتابیس طبقه بندی می شود.

اما در وب سایت ها اطلاعات توسط یک شخص وارد شده و معمولا موضوع مشخص و مرتبط با سایت است.

سایت ها معمولا Subjective یا موضوع محور هستند ولی پورتال ها کاربرمحور هستند و براساس نیاز کاربر امکانات پورتال طراحی می شود.امکاناتی نظیر: گفتگوی آنلاین، درگاه پرداختی، پورتال دانشجویی، پورتال بیمه و...

وب سایت ها را معمولا همه اشخاص در هررشته و تخصصی می توانند داشته باشند اما پورتال ها فقط مورد استفاده نهادها و سازمان ها و مراکز دولتی قرار می گیرد تا بتوانند اطلاعات کاربران خودرا طبقه بندی و بایگانی کنند.

طراحی یک سایت سازمانی به مراتب پیچیده تر از طراحی یک سایت شخصی یا فروشگاهی می باشد.